Strict Standards: mktime(): You should be using the time() function instead in /home/platne/szkolaprusy/public_html/strona/plugins/system/vvisit_counter/vvisit_counter.php on line 32 Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/platne/szkolaprusy/public_html/strona/plugins/system/vvisit_counter/helper/vvisit_counter.php on line 28 Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/platne/szkolaprusy/public_html/strona/plugins/system/vvisit_counter/helper/vvisit_counter.php on line 120 Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/platne/szkolaprusy/public_html/strona/plugins/system/vvisit_counter/helper/vvisit_counter.php on line 123 Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/platne/szkolaprusy/public_html/strona/plugins/system/vvisit_counter/vvisit_counter.php on line 46 Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/platne/szkolaprusy/public_html/strona/plugins/system/vvisit_counter/vvisit_counter.php on line 106 Zespół Szkół w Prusach - KONKURS "SKOrtografia"

KONKURS "SKOrtografia"

W środę 13 stycznia odbył się konkurs ortograficzny zorganizowany przez  SKO we współpracy z  p. Karoliną Kozłowską, nauczycielką języka polskiego w naszej szkole. Uczniowie rywalizowali w trzech kategoriach:

klasy III-IV szkoły podstawowej- zwyciężyła Julia Nowacka  z klasy IV,

klasy V-VI szkoły podstawowej- zwyciężyła Julia Ferenz z kasy V

klasy I-III gimnazjum - zwyciężyła Karolina Michalak z klasy III

Uczniowie  zmierzyli się z dostosowanymi do ich wieku orz umiejętności dyktandami, które związane były z oszczędzaniem. Wszystkim zwyciężczyniom serdecznie gratulujemy:) A pozostałych zachęcamy do udziału w naszych następnych konkursach, które już wkrótce.

Treści dyktand znajdują się poniżej.

 "W królestwie SKO-landii" 

Dawno temu, za górami i rzekami znajdowało się królestwo SKO-landii. Jego mieszkańcami były szczęśliwe i przyjazne pieniążki. Pewnego razu zaatakowała ich groźna wiedźma Krach i rzuciła zarazę na całe królestwo. Wszyscy mieszkańcy zbankrutowali. Wielu mężnych pieniążków próbowało znaleźć antidotum na zarazę lub zniszczyć wiedźmę, ale bezskutecznie. Pewnego dnia jednak monetka o imieniu Jedyneczka wpadła na pomysł, by przeciw wiedźmie wysłać oddział obligacji. Okazało się to zbawiennym ruchem, który to królestwo uratował od nieszczęścia. Pieniążki odzyskały oszczędności i od tej pory wszyscy żyli długo i szczęśliwie.

"Wakacyjne wojaże"

Państwo Skarbowscy mają dwójkę dzieci Helę i Krzysia. Hela uczęszcza do klasy szóstej, a Krzyś jest uczniem klasy trzeciej. Rodzina marzy o wojażach po Europie. Biuro podróży „Włóczykij”przysłało im ofertę turystyczną. Wybór mieli trudny. Zdecydowali, że w najbliższe wakacje zwiedzą Hiszpanię i Włochy. Skarbowscy mają konto i lokaty terminowe w Banku Spółdzielczym. Dzięki oszczędności już w lutym zrobili przedpłatę. Ich dzieci już od zerówki oszczędzają w Szkolnej Kasie Oszczędności. Dzięki niewielkim , ale systematycznym wpłatom zasilą budżet rodzinny przed wyjazdem . Bank Spółdzielczy i SKO spełniają marzenia.

 

Wigilijna przemiana”

Ebenezer Scrooge to wyjątkowa postać w literaturze europejskiej. Główny bohater "Opowieści wigilijnej" Karola Dickensa pracował w branży kupieckiej. Naprawdę szczerze kochał tylko pieniążki. Żył w przekonaniu, że są one najwyższą wartością w życiu człowieka. Oskarżał wszystkich o niepotrzebne wydatki i uważał, że w naturze ludzkiej leży potrzeba oszczędzania. Wierzył, iż odmawiając sobie i innym odrobiny radości, osiągnie prawdziwe szczęście. I tak dopełniłby żywota, gdyby nie spotkanie z duchem zmarłego przyjaciela. Marley ostrzegł byłego wspólnika przed niemądrze obraną drogą życiową. Tej samej nocy skrupulatny rachmistrz trwożliwie czekał na wizytę trzech gości z zaświatów. Wizje Świąt Bożego Narodzenia, które Scrooge spędził w przeszłości oraz przepowiednia przyszłości skutecznie odmieniły serce lichwiarza. Starzec odżył.