Strażacy uczą czwartoklasistów udzielania pierwszej pomocy

W środę, 16 maja gościli w naszej szkole strażacy z OSP Witaszyce, którzy przeprowadzili warsztaty z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W szkoleniu uczestniczyli uczniowie klasy IV przygotowujący się do egzaminu na kartę rowerową.

Zajęcia rozpoczęły się krótkim wykładem uświadamiającym uczniom, jak ważna jest szybka i prawidłowa interwencja w ratowaniu życia drugiego człowieka.
Następnie czwartoklasiści wykonywali ćwiczenia praktyczne. Uczyli się, jak prawidłowo sprawdzić, czy poszkodowana osoba oddycha, w jaki sposób ułożyć ją w bezpiecznej pozycji oraz jak wykonać resuscytację, gdy ta okaże się konieczna.
Uczniowie pod czujnym okiem instruktorów wykonywali masaż serca, bandażowali i unieruchamiali zranione kończyny. Dowiedzieli się, jak zachować się w przypadku oparzenia, napadu drgawek, omdlenia czy zawału serca.

Podczas warsztatów zainscenizowano wiele możliwych przypadków, jakie mogą wydarzyć się w domu, szkole lub na drodze. Kursanci bardzo dobrze poradzili sobie w zaistniałych sytuacjach. Prawidłowo oceniali bezpieczeństwo, stan osoby poszkodowanej oraz w poprawny sposób potrafili wezwać służby ratownicze. W ocenie gości wszyscy zachowali "zimną krew".
Dyrekcja szkoły i organizatorka warsztatów, pani Małgorzata Nowacka serdecznie dziękują panom Marcinowi Rychlikowi i Przemysławowi Wólczyńskiemu za profesjonalnie przeprowadzone zajęcia.
Na podstawie sprawozdania pani Małgorzaty Nowackiej