Dzień Świętego Patryka 2018

16 marca uczniowie klasy V zorganizowali obchody Dnia Świętego Patryka.

Przy suto zastawionym stole rozwiązanie testu na temat obchodzonego święta nikomu nie sprawiło kłopotu.
A to ciekawe ..., czyli kilka słów o św. Patryku.
- Święty Patryk urodził się około roku 358 prawdopodobnie w Walii lub Szkocji. Gdy miał 16 lat, został porwany przez irlandzkich korsarzy i przywieziony do Irlandii. Przez sześć lat musiał pracować jako pasterz. Wówczas dokonała się w nim odmiana życia. Nauczył się tamtejszego języka i poznał obyczaje panujące na wyspie. Po sześciu latach zbiegł z niewoli, ale nigdy nie zapomniał już Zielonej Wyspy. W roku 432 wrócił jako biskup, by głosić wiarę chrześcijańską.
Wg różnych legend święty Patryk był cudotwórcą, który przywracał wzrok niewidomym, życie umarłym, a Irlandię uwolnił od plagi węży. Dlatego na obrazach jest często przedstawiany jako mnich, przydeptujący stopą węża.
Ostatni okres swojego życia biskup i misjonarz spędził w zakonie, oddając się modlitwie i praktykom pokutnym. Zmarł 17 marca 461 roku.
Kult świętego Patryka był bardzo rozpowszechniony w średniowiecznej Europie, a Irlandia uznała go za swego głównego patrona.

Nietypową lekcję języka angielskiego przeprowadziła pani Magdalena Kraska-Dąbkiewicz.

19 Kwietnia 2024
Adolf, Adolfa, Adolfina, Alf, Cieszyrad,