Strict Standards: mktime(): You should be using the time() function instead in /home/platne/szkolaprusy/public_html/strona/plugins/system/vvisit_counter/vvisit_counter.php on line 32 Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/platne/szkolaprusy/public_html/strona/plugins/system/vvisit_counter/helper/vvisit_counter.php on line 28 Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/platne/szkolaprusy/public_html/strona/plugins/system/vvisit_counter/helper/vvisit_counter.php on line 120 Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/platne/szkolaprusy/public_html/strona/plugins/system/vvisit_counter/helper/vvisit_counter.php on line 123 Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/platne/szkolaprusy/public_html/strona/plugins/system/vvisit_counter/vvisit_counter.php on line 46 Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/platne/szkolaprusy/public_html/strona/plugins/system/vvisit_counter/vvisit_counter.php on line 106 Zespół Szkół w Prusach - IV Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

IV Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka


20 listopada po raz czwarty obchodzimy w Polsce Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Z tej okazji Rzecznik Praw Dziecka, pan Marek Michalak skierował do wychowawców i nauczycieli szkół i przedszkoli list, z którego treścią można zapoznać się  tutaj.

Wszystkim dorosłym oraz dzieciom dedykujemy wiersz Marcina Brykczyńskiego "O prawach dziecka"
"Niech się wreszcie każdy dowie
i rozpowie w świecie całym,
że dziecko, to także człowiek,
tyle, że jeszcze mały.
Dlatego ludzie uczeni,
którym za to należą się brawa,
chcąc wielu dzieci los odmienić,
stworzyli dla Was mądre prawa.
Więc je na co dzień i od święta
spróbujcie dobrze zapamiętać.
Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,
a szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.
Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi,
i mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.
Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać,
i każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.
Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami,
nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.
Nikt nie może moich listów czytać bez pytania,
mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.
Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa,
a gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa.
Tak się tu w wiersze poukładały
prawa dla dzieci na całym świecie,
byście w potrzebie z nich korzystały
najlepiej, jak umiecie."
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
W naszej szkole Samorząd Uczniowski zorganizował apel, podczas którego opiekunka SU, pani Maria Hejna przypomniała całej społeczności szkolnej, jak ważne są prawa dziecka i ich przestrzeganie. Zachęciła także do wykonania wspólnego plakatu. Uczniowie na ogromnym arkuszu papieru przedstawili swoje prawa. Ne zabrakło haseł i kolorowych rysunków. Pracę wyeksponowano na szkolnym korytarzu.
W związku z obchodami Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka została przygotowana gazetka ścienna, na której znalazły się wyszczególnione prawa dziecka zawarte w Konwencji o Prawach Dziecka oraz myśli Janusza Korczaka.
W tym dniu zorganizowano także muzyczne przerwy. Czas umilały piosenki Majki Jeżowskiej oraz zespołu Mała Orkiestra Dni Naszych.


W. Borys

Wspierają nas

 


Dzisiaj jest: Poniedziałek
17 Grudnia 2018
Imieniny obchodzą
Florian, Jolanta, Łazarz, Olimpia,
Warwara, Żyrosław

 
Zodiak: Strzelec