Wycieczka do planetarium w Potarzycy

20 października uczniowie klas V-VI szkoły podstawowej oraz I gimnazjum udali się na wycieczkę do planetarium w Potarzycy.
Celem wyjazdu było utrwalenie wiedzy o Wszechświecie oraz poznanie konstelacji gwiazd znajdujących się na naszym niebie.

Na miejscu pani Elżbieta Owczarek - nasza przewodniczka opowiedziała o historii powstania planetarium.
Najpierw zaprowadziła nas do ogrodu astronomicznego, składającego się z ośmiu betonowych kul, wiernie imitujących planety Układu Słonecznego. Tam również mieliśmy okazję zobaczyć zegar słoneczny.

Kulminacyjnym punktem pobytu w planetarium był udział w pokazie prowadzonym przez pana Radosława Mikołajczaka. Oglądaliśmy niebo w różnych porach roku, gwiazdy, gwiazdozbiory i galaktyki. Byliśmy zafascynowani wyglądem nieba nocą, z zaciekawieniem obserwowaliśmy zmianę wyglądu nieba w zależności od pory roku. Prowadzący pokazał nam zjawisko zaćmienia Księżyca, zaćmienia Słońca oraz zorzę polarną. W swojej opowieści odniósł się do mitów i mitycznych stworzeń, co jeszcze bardziej wpłynęło na atrakcyjność wykładu.
Wyjazd był bardzo udany, wzbogacił wiedzę uczniów o Wszechświecie.
Na podstawie sprawozdania pani Marzeny Zięciak