Zastosowania matematyki w ekonomii i bankowości, czyli kolejna odsłona projektu mPotęga

20 listopada, w ramach kolejnego zadania projektu "Matematyka to KOSMOS? I tak, i nie" dofinansowanego przez Fundację mBanku, uczniowie klasy VII i VIII udali się do Banku Spółdzielczego w Jarocinie, by wziąć udział w lekcji bankowości przygotowanej i prowadzonej przez pracowników banku.

Uczniowie dowiedzieli się, jakie mamy w Polsce rodzaje banków oraz czym się one od siebie różnią. Poznali różne rodzaje usług oferowanych przez banki, np. ROR - rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, konto oszczędnościowe, młodzieżowe, internetowe, lokaty oraz kredyty. Nasi uczniowie szczególnie zainteresowali się kontem dla młodzieży, które w sposób kontrolowany przygotowuje do łatwiejszego wejścia w dorosłość. Sami próbowali zdefiniować, co to jest oszczędzanie. Opiekunka grupy przyznaje, że młodzież całkiem nieźle sformułowała zasadę oszczędzania.
Następnie przyszedł czas na zadania praktyczne. Uczniowie otrzymali od prowadzących kalkulatory oraz zestawy zadań związanych z oprocentowaniem lokat. Wyposażeni w odpowiednie wzory i wiedzę na temat oprocentowania rozwiązywali w grupach zadania rachunkowe. Obliczyli, ile można zyskać na Lokacie Promocyjnej i ile podatku trzeba od tych zysków zapłacić.
Na koniec odbyło się spotkanie z pracownikiem działu kredytów, który tłumaczył uczniom, co to jest zdolność kredytowa, podpowiadał, jak w niedalekiej przyszłości wystrzegać się ofert parabanków oraz na co zwracać uwagę przy wyborze kredytu, by nie zostać oszukanym. Młodzież jednogłośnie stwierdziła, że kredytów należy się wystrzegać, a na przyjemności po prostu oszczędzać.
W ramach spotkania uczniowie dostali zadanie, które będą rozwiązywać już w szkole na lekcjach matematyki.
Wkrótce odbędą się warsztaty, podczas których siódmo- i ósmoklasiści wykorzystają zdobytą wiedzę i przygotują zadania konkursowe dla uczniów naszej szkoły.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji

Sprawozdanie przygotowała pani Małgorzata Nowacka, koordynator projektu.

Dzisiaj jest: Czwartek
25 Kwietnia 2024