Październikowe "Święto Książki"

25 października obchodziliśmy w naszej szkole "Święto Książki". Było to wydarzenie związane z zakończeniem i podsumowaniem działań projektowych w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

"Czytam, bo lubię" to temat przewodni projektów realizowanych we wszystkich klasach szkoły podstawowej i gimnazjum.
Uczniowie klas I i II realizowali projekt "Czytam, bo lubię - poznajemy polskie legendy". W ramach działań odbywało się głośne czytanie legend przez zaproszonych gości. Następnie uczniowie wykonywali plakaty zachęcające do poznawania legend polskich, grę planszową do wybranej legendy oraz zaprojektowali okładkę książki. Jedna z grup przygotowała scenkę dramową "Legenda o Czarodziejskim Młynku z Wieliczki".

W klasach IV-VIII realizowano projekt "Czytam, bo lubię - bohaterowie naszych lektur", w ramach którego powstały prace plastyczne, komiksy i gry planszowe na podstawie lektur, plakaty promujące czytelnictwo oraz scenka dramowa "Mały Książę".

Gimnazjaliści natomiast przygotowali prezentację multimedialną "Historia książki i pisma".
Podczas "Święta Książki" odbył się konkurs recytatorski "Cztery pory roku w poezji", w trakcie którego przedstawiciele poszczególnych klas recytowali wybrane przez siebie utwory poetyckie.

Kolejnym punktem programu był wybór mistrzów pięknego czytania. Czytano nowości wydawnicze. W klasach najmłodszych był to utwór Barbary Kosmowskiej "Niezłe ziółko", w kategorii klas IV-VI czytano powieść Joanny Babickiej "Rutka", natomiast najstarsi zmierzyli się z lekturą Barbary Kosmowskiej "Pozłacana rybka".

Na zakończenie wręczono dyplomy laureatom konkursów organizowanych w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Konkurs plastyczny dla klas I-II " Moja zakładka do książki"

Konkurs plastyczny dla klas IV-VII "Portret mojego ulubionego bohatera literackiego"

Konkurs plastyczny dla klas VIII i IIIg "Logo biblioteki szkolnej"

Konkurs literacki dla klas IV-VII "List do autora wybranej książki"

Konkurs literacki dla klas VIII i IIIg "Recenzja mojej ulubionej książki"

Wywiad z rodzicami, dziadkami i mieszkańcami wsi "Książki mojego dzieciństwa"

Podsumowaniem dnia było zaproszenie uczniów do obejrzenia wystawy, na której zgromadzono prace projektowe: komiksy, gry planszowe, plakaty, utwory literackie, prace plastyczne. Przygotowano także kącik czytelniczy, w którym zgromadzone zostały wszystkie nowości wydawnicze dostępne w szkolnej bibliotece.
"Święto Książki" dostarczyło młodzieży niezapomnianych wrażeń i stało się okazją do podkreślenia roli książki w życiu każdego człowieka.
Sprawozdanie przygotowała pani Paulina Panek, zdjęcia wykonała pani Karolina Kozłowska.
W. Borys

Wspierają nas

 


Dzisiaj jest: Poniedziałek
6 Grudnia 2021
Mikołajki
Imieniny obchodzą
Dionizja, Emilian, Jarema, Jarogniew,
Mikołaj

 
Zodiak: Strzelec